PHP Nedir ve Neler Yapılabilir?

0 0
Okuma Süresi:2 Dakika, 4 Saniye
PHP Nedir
PHP Nedir

PHP Nedir?

PHP dili web programcıları tarafından web sitelerin backend tarafını kodlamak amacıyla tercih ettikleri (özellikle Türkiye’de) bir dildir. HTML, CSS ve Javascript yapıları ile içi içe çalışabilen esnek bir programlama dilidir.

PHP, “Hypertext Preprocessor” ifadesinin kısaltmasıdır. Açık kaynaklı (Open Source) bir programlama dilidir. Rasmus Lerdorf tarafından 1994 yılında geliştirilmeye başlanmış ve günümüzde The PHP Group tarafından geliştirilmeye devam edilmektedir.

C dili ile geliştirilmiştir ancak Perl diline yapı olarak benzemektedir. Rasmus Lerdorf‘ın Perl dili ile yaptığı geliştirmelerin bu duruma etkisi olmuştur.
İlk kez 1995 yılında Personal Home Page Tools (PHP Tools) adıyla duyurulan dil, ilerleyen dönemlerde PHP 35 7 sürümleri ile geliştirilmeye devam edilmiştir. Her bir sürümdeki yenilikleri görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

PHP‘nin dosya yapısında HTML, CSS, JS gibi kodlar yer alabiliyor ve bu yapılarla birlikte sunucuda çalışarak geriye HTML sayfaları döndürüyor. Dilin sağlamış olduğu içi içe çalışabilme özelliği ile web programlama için kullanılan diğer dillerden kendisini ayırıyor. Dosya uzantısı “.php” şeklindedir.

PHP‘yi birçok işletim sisteminde çalıştırabilirsiniz. Hemen hemen her sunucuda çalışıyor ve server side kısmında oldukça verimli çalıştığı için sunucu şirketlerinin destek verdiği bir programlama dilidir. Veri tabanı desteği olarak piyasada ağırlıklı olarak kullanılan tüm veri tabanlarına desteği bulunmaktadır. Öğrenilmesi oldukça kolay bir dildir.

PHP ile neler yapılabilir?

 • Static yapılı web sayfalarınızı dinamik hale getirebilirsiniz.
 • Sunucunuzda var olan dosyalarda okuma, yazma, silme, oluşturma gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
 • Sitelerinizin ihtiyaç duyacağı veri tabanı işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
 • İnternette dolaşırken devamlı önümüze çıkan form yapılarını kendi projelerinizde kullanabilirsiniz.
 • Oturum açma (session) ve çerez (cookies) işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Nesne Yönelimli Programlama (OOP) yöntemi ile projelerinizi geliştirebilirsiniz.
 • Bunların yanında daha sayamadığım birçok işlevi gerçekleştirme imkanınız bulunmaktadır.

Kurulumu

PHP‘yi kullanmak için kurmanız gereken bazı araçlar vardır. Bu dili kullanabilmek için öncelikle bilgisayarınıza local bir web server kurmanız daha sonrasında PHP‘nin kendi sitesinden kurulum dosyalarını indirmeniz ve veri tabanı işlemleri için MySQL veri tabanını yüklemeniz gerekmektedir ancak XAMPP, WAMPSERVER gibi local web sunucu yazılım araçlarını yükleyerek tüm bu işlemlerden kurtulabilirsiniz. Bu araçlar size tüm bunları kurarak hazır bir ortam sunuyorlar.

Dilin Syntax’ı

Öğrenilmesi oldukça kolay bir syntax yapısı vardır. Sayfanın her yerine php-script‘i yerleştirilebilmektedir. Script yapısı aşağıdaki gibidir.

<?php
    // PHP kodları buraya yazılır.
?>

Son olarak bir web sayfasında “İlk uygulamam çalıştı” yazısını gösteren küçük bir kod bloğunu paylaşarak yazımı bitirmek istiyorum.

<!DOCTYPE html>
<html>
  <body>
    <h1>İlk Uygulama</h1>

    <?php
    echo "İlk uygulamam çalıştı!!!!";
    ?>

  </body>
</html>

Bilgi her zaman paylaşılmalıdır!!!

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Enes Sönmez

Lise eğitimimi Otocenter Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde tamamladım. Bilgisayar programcılığı ve veri tabanı bölümü üzerine liseyi bitirdim. 2017 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü kazandım. Hala eğitim hayatımı burada sürdürmekteyim. Makine öğrenmesi, derin öğrenme, görüntü işleme ve veri bilimi üzerine çalışmaktayım. Ek olarak Deep Learning Türkiye ve KTÜ Yapay Zeka Topluluğu üyesiyim.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir