Teknoloji Firmalarının Tarihi #1 Nvidia Tarihi

1 0
Okuma Süresi:2 Dakika, 39 Saniye

Evet arkadaşlar yeni bir yazı serisi ile karşınızdayım. Günümüzde olsun geçmişte olsun birçok teknoloji firması kurulmuştur. Bu firmalar tarihi süreç boyunca nasıl olaylardan geçtiklerini neleri başarıp neleri başaramadıklarını hep beraber öğreneceğiz. Bu serinin devamında da birçok teknoloji şirketini tanıyacağız. Bu seriye ilk olarak Nvidia şirketi ile başlamak istedim. Bunun nedeni ise günümüzde birçok insan ekran kartı ile haşır neşir durumda. Kimisi oyun oynamak için kullanıyor, kimisi kripto madenciliğinde kullanıyor. Ekran kartında bir numara olarak adlandırdığımız Nvidia’nın nasıl bir tarihi süreci olduğunu araştırmak ve sizlerle paylaşmak istedim.

nvidia-tarihi

Nvidia, 1993 yılında kurulan bir bilişim teknoloji şirketidir. Şirketin kurucusu ise Jen-Hsun Huang adlı bir mühendistir. Nvidia çoğu kişi tarafından uzak doğu şirketi olarak bilinse de aslında ABD merkezli bir şirkettir. Şirketin ismi “En Yüksek Görüş” anlamına gelmektedir. Nvidia’nın kuruluş amacı oyun pazarındaki ihtiyaçları gidermekti. Ancak günümüzde çok fazla büyüyerek grafik pazarında bir standart haline gelmiştir.

Nvidia ‘nın Teknoloji Tarihine Katkıları

Ekran kartının daha keşfedilmediği 1995 yılında harici grafik hızlandırıcı NV1’i piyasaya sürdü. Piyasada önemli ölçüde beğenildi ve oldukça fazla satıldı. Buna rağmen şirket hala kendini geliştirmek zorundaydı.

1995 yılında gerçekleşen bir diğer önemli olay ise Windows’un 95 sürümünü çıkartmasıydı. Nvidia Win95’e uyumlu DirectX yazılımını çıkartarak piyasadaki yerini oldukça ilerletmiş ve piyasada hakimiyetini sağlamıştır.

Nvidia, 1999 yılına geldiğimizde GPU kavramını ortaya atmış ve GeForce serisi ekran kartlarını üretmeye başlamıştır. Oyun pazarındaki hakimiyetini bu sayede oldukça arttırmıştı. Ek bilgi olarak Nvidia GPU’yu kendisinin keşfettiğini söylüyor ancak buna karşı çıkan birçok kuruluş ve araştırmacı bulunmaktadır.

3dfx

2000 yılına geldiğimizde Nvidia dönüm noktalarından birine imza atarak 3dfx firmasını bünyesine katmıştır. 3dfx’i satın aldıktan sonra şirket karakterinde değişiklikler yaşandığı gözlemlenmiştir. Rekabetçi ve hırslı bir şirket görünümü sergilemeye başlayan Nvidia rakipleriyle rekabete girmekten çekinmemeye başlamıştı.

Nvidia’nın girmiş olduğu bir başka pazar ise chipset pazarıdır. 2002 yılında NFORCE chipsetlerini üretmeye başlayan firma 2004 yılında ise çoklu ekran kartı kurulumu sağlayan SLI düzeneğini üretmiştir. SLI başlarda AMD anakartlarda çalışıyordu ancak daha sonraları INTEL ile yapılan anlaşmalarla INTEL anakartlarda da kullanılmaya başlanmıştır.

2006 yılında Nvidia’nın çıkarmış olduğu CUDA yazılımı, bilgisayarları sadece oyun oynama makineleri olmaktan kurtararak, profesyonel segmenttede kullanımının önünü açmıştır.

2008 yılı mobil pazarın patladığı diye tabir edebileceğimiz bir seneydi. Nvidia ise mobil platformun yükselişini görerek TEGRA projesini başlattı ve mobil çipler üretti. Ancak şirket bu pazarda çok fazla rakip firma olduğu için başarılı olamadı.

Nvidia günümüze kadar birçok ekran kartı ve çip üretmiş çoğunda da başarılı olmuş bir teknoloji şirketidir. Günümüzde ekran kartı piyasasının %65’ine hükmetmektedir. Hem donanımsal hem de yazılımsal olarak ekran kartı piyasasına birçok katkısı olmuştur.

Nvidia’nın AMD ile Arasındaki İlişki

Jen-Hsun Huang eski bir AMD çalışanıdır. Ancak Nvidia – AMD ilişkisi bu kadar sınırlı değil. AMD işlemci çipi ile grafik işlemci çipini birleştiren bir donanım üretmek istemiştir. Bunun içinde ilk önce Nvidia’nın yanına gitmiştir. Nvidia’nın yöneticileri, AMD’nin fikrini olumlu bulmuştu. Ancak AMD, Nvida’yı satın alarak bu işi yapmak istemişti. Nvidia ise AMD’ye bu işi yapalım ama ortak bir şirket kuralım ve CEO’su Nvidia’nın CEO’su olsun dedi. Bu öneriyi reddeden AMD fikrini ATI firmasını satın alarak gerçekleştirmeye çalışmıştır. Bu iki şirketin olumlu ilişkisi bu hikaye ile bozulmuştu.

Umarım sizin için faydalı bir yazı olmuştur.

Bilgi her zaman paylaşılmalıdır.

Kaynakça

www.wikipedia.com

Ayhan Tarakçı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Enes Sönmez

Lise eğitimimi Otocenter Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde tamamladım. Bilgisayar programcılığı ve veri tabanı bölümü üzerine liseyi bitirdim. 2017 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü kazandım. Hala eğitim hayatımı burada sürdürmekteyim. Makine öğrenmesi, derin öğrenme, görüntü işleme ve veri bilimi üzerine çalışmaktayım. Ek olarak Deep Learning Türkiye ve KTÜ Yapay Zeka Topluluğu üyesiyim.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir