Flask URL Yapısı

0 0
Okuma Süresi:1 Dakika, 54 Saniye
Flask Url Yapısı
Flask Url Yapısı

Evet arkadaşlar ilk flask tanıtım dersimizde basit birde örnek yapmıştık hatırlayacağınız üzere. Orada flask url yapılarından birisi olan static url yapısını kullanmıştık. Durun durun hemen o yazıya gitmeye çalışmayın burada da static url yapısı kullanımını size gösterecğim.

Flask url’leri; static url yapısı ve dinamik url yapısı olarak ikiye ayrılır. Hemen bunları başlıklar altında inceleyelim.

a) Sitatic URL Yapısı

Bir web sitesine girdiğiniz zaman url yapısına baktığınız takdirde genellikle web sitesi ismi ve slaş (/) karakteri ile girdiğiniz sayfanın ismi yazar. İşte bu gibi sayfalar static url yapılı sayfalardır. Bu sayfalara örnek olarak verebileceğimiz sayfalar hakkımda sayfaları, iletişim sayfaları gibi sayfalardır. Bu kadar teorik bilgi yeter size hemen bir örnek ile nasıl kullanacağınızı göstereyim.

from flask import Flask

app = Flask(__name__)

@app.route("/")
def anaSayfa():
  return "Anasayfaya hoşgeldiniz!!!"

@app.route("/iletisim")
def iletisim():
  return "İletişim sayfasında bulunmaktasınız.” 
@app.route("/hakkimda")
def hakkimda():
  return "Hakkımda sayfasında bulunmaktasınız."

if __name__ == "__main__":
  app.run(debug=True)

İşte bu mantık ile birden çok static yapılı sayfalar oluşturabilirsiniz. Bu tip url yapılı sayfalar gördüğünüzde artık bunun static bir yapıya sahip olduğunu anlayacaksınız.

!!! Bu arada bir hatırlatma da bulunayım sonra söylemedin olmasın. Route’ların içerisinde olan fonksiyonların ismini farklı olarak verebilirsiniz. Ben kafanız karışmasın diye hem url ismine hemde fonksiyonuna aynı ismi koydum. !!!

b) Dinamik URL Yapı

Bu url yapısını basit bir örnekle anlatmaya çalışacağım. Mesela bir blog sitenizin olduğunu varsayalım. Haliyle bu sitede birçok makale yayınlayacaksınız. Eğer ilk anlattığım url yapısını kullanırsanız her makale için bir sayfa oluşturmanız gerekecek. Ancak makalelerinizi tek bir url ile paylaşmak istediğinizde dinamik url yapısını kullanmanız gerekecek. Örneğin her makale için /makale1, /makale2 gibi ayırmanıza gerek kalmayacak. Sadece /makale/x url yapısıyla işinizi kolaylaştırabileceksiniz. Büyük ihtimalle makaleleri veritabanına numaralandırarak kaydediyorsunuzdur. İşte x yerine göndereceğiniz numara ile veritabanınızdan ilgili makaleyi çekebileceksiniz. Birden çok sayfa oluşturmaktansa bu yöntemi kullanmak oldukça faydalı ve temiz bir kod yazılımı sağlayacaktır. Hemen size bunu küçük bir örnek ile nasıl kullanabileceğinizi göstereyim.

from flask import Flask

app = Flask(__name__)

@app.route('/makale/<string:id>')
def yazar(id):
  return id + “ Nolu makaleyi görüntülemektesiniz.”

if __name__ == "__main__":
  app.run(debug=True)

!!! Biz bu örnekte id’nin değişken tipini string olarak verdik. Ancak siz farklı kullanımlarda int, float, path gibi değişken tiplerini de kullanabilirsiniz. !!!

Umarım sizin için faydalı bir yazı olmuştur.

Bilgi her zaman paylaşılmalıdır.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
100 %
Surprise
Surprise
0 %

Enes Sönmez

Lise eğitimimi Otocenter Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde tamamladım. Bilgisayar programcılığı ve veri tabanı bölümü üzerine liseyi bitirdim. 2017 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü kazandım. Hala eğitim hayatımı burada sürdürmekteyim. Makine öğrenmesi, derin öğrenme, görüntü işleme ve veri bilimi üzerine çalışmaktayım. Ek olarak Deep Learning Türkiye ve KTÜ Yapay Zeka Topluluğu üyesiyim.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir